Vánoční Black Friday akce jsou pro většinu spotřebitelů velice lákavé, vždyť kdo by nechtěl nakoupit dárky pro své blízké se slevou několika desítek procent? Největší slevová akce roku však nastává tradičně po Vánocích a v průběhu ledna. Právě v tomto období máte příležitost nakoupit i to, na co vaše finanční prostředky běžně nedostačují. Potřebujete-li v rámci povánočních výprodejů jednorázově větší sumu peněz, může pro vás být ideálním řešením půjčka. Na co se vyplatí si ji vzít?

V rámci povánočních výprodejů si můžete dovolit vše, po čem po zbytek roku marně toužíte

Vánoční výprodeje jsou pro většinu spotřebitelů nákupní svátkem. Tomto období máte možnost zakoupit celou řadu zboží za mizivou část jeho ceny ve zbytku roku. V obchodech na vás čeká mimo jiné zlevněná kosmetika, oblečení, luxusní parfémy, ale i spotřební elektronika, nábytek a vybavení do bytu. Zkrátka vše, na co se v běžných výdajích domácnosti v průběhu roku nedostává prostředků. Ti předvídavější se na toto období roku připravují a celý rok spoří finance, za které si v lednu nakoupí vše, po čem touží. Ani ti, kterým se nepodařilo naspořit dostatečný obnos na všechno, co by si rádi v lednu pořídili však nemusí věšet hlavu. Praktickým způsobem, jak v tomto období rychle získat větší sumu peněz, jsou půjčky a spotřebitelské úvěry.

Půjčky na lednové výprodeje se však nevyplatí ve všech případech

Rozhodně se nevyplatí vzít si půjčku na kosmetiku, oblečení, parfémy, alkohol, hračky, jídlo či běžné spotřební zboží, i přesto, že jsou slevy ve výprodeji velice lákavé. Půjčky na toto zboží byste později litovali. Naopak se ale opravdu vyplatí půjčit si prostředky na velké spotřebiče do domácnosti, nábytek, elektroniku nebo zařizovací věci do bytu jako například dlažby, obklady, ale i osvětlení nebo krbová kamna. Tyto věci bývají v povánočním výprodeji k dostání obvykle s více než 50 % slevou, díky které se vám vaše investice podpořená půjčkou vždy spolehlivě vrátí.

Jak nenaletět neférovému přístupu některých obchodníků?

Dejte si však pozor, abyste nenaletěli na triky obchodníků, kteří v mnoha případech označují jako zlevněné i zboží, u něhož se cena prakticky nezměnila nebo jež před výprodeji výrazně zdražili, aby jej pak mohli zlevnit zpět na původní cenu. K dalšímu druhu nefér jednání, které obchody velice často využívají, patří také využívání obligátního slůvka „až“. Ten spočívá v tom, že vývěsní cedule je možno napsat opravdu vysokou procentní slevu například „až 80 % „i v případě, že tato sleva je platná pouze pro jeden druh zboží. Sleva na ostatní výrobky může dosahovat výrazně nižších procentuálních hodnot, což ovšem spotřebitel zjistí, až v momentě, kdy obchod s vidinou vysokých slev navštíví. V ten okamžik je však už lapen a šikovní prodavači se postarají o to, aby domů neodešel s prázdnou.

Většina slev je však více než reálná a startuje již v průběhu vánočních svátků

Jestliže se vám podaří odfiltrovat nepoctivce, můžete se těšit na opravdu výjimečné ceny celé řady výrobků. Výprodeje začínají tradičně každý rok již na Boží hod, tedy 26. prosince. Bezprostředně po Štědrém dnu se tak můžete těšit na výjimečnou nabídku e-shopů následovanou od prvního pracovního dne 27. prosince i neodolatelnými cenami v kamenných prodejnách. Výprodeje pak trvají ve většině obchodů zhruba do poloviny ledna a nabízí zejména pomaluobrátkové zboží jako například hračky, elektroniku, sportovní náčiní, oblečení, domácí spotřebiče a další. Největší poptávka v tomto období tradičně bývá po televizorech, kuchyňských spotřebičích, mobilních telefonech a počítačích.

Jak postupovat v případě, že se pro půjčku na povánoční výprodeje rozhodnete?

V první řadě si ujasněte, zda opravdu tu vysněnou věc potřebujete a budete ji moci později splácet. Jestliže v obou případech usoudíte, že ano, je načase poohlédnout se po spolehlivé půjčce, která vám přinese dostatečné prostředky. Při jejím výběru věnujte dostatek pozornosti zjištění podmínek půjčky. Před tím, než podepíšete úvěrovou smlouvu, byste měli vědět kolik za úvěr zaplatíte, jak dlouho jej budete splácet a jakou úrokovou sazbu jste dostali. Orientovat se v nabídce nebankovních půjček je v současné době velice složité, proto doporučujeme oslovit více poskytovatelů či si jednoduše nechat porovnat nabídku v online vyhledávačích půjček. Porovnejte si všechny parametry a věnujte pozornost i sebemenším detailům, které vám v konečném důsledku pomohou odlišit chytrou půjčku od té méně výhodné. Předtím než zažádáte o rychlou půjčku, zvažte zodpovědně také svoji schopnost splácet. Pokud si nejste jisti, že vás nic nemůže překvapit, zapřemýšlejte i o možnosti pojištění úvěru či hledejte půjčku umožňující odložit splácení v případě pracovní neschopnosti či finančních potíží až o několik měsíců.